Event galleries

14.08.2019
10 sierpnia w godzinach porannych 20 - osobową grupą wyjechaliśmy na umówione spotkanie z przewodnikiem - Andrzejem Sulejem do miejscowości Szwałk. Pogoda niestety nie dopisała, szczególnie w związku z planowanymi obserwacjami ptaków szponiastych - na początku było mgliście, potem pełne zachmurzenie, jakby lada moment miało zacząć padać. Miejsca obserwacji: łąki na północ od Szwałku, stawy w Leśnym Zakątku, łąki i pola pod Jabłonowem, stawy w Białej Oleckiej. Na listę trafiło 46 gatunków. W kolejności oglądania i słuchania:
bocian biały, kruk, żuraw, dymówka, oknówka, orlik krzykliwy, bocian czarny, sroka, śmieszka, czapla biała, bielik, pliszka siwa, pliszka żółta, szpak, grzywacz, wilga, pokląskwa, skowronek, trzmielojad, trznadel, sójka, myszołów, makolągwa, błotniak stawowy, krzyżówka, perkozek, gągoł, dzięcioł zielonosiwy (głos), kormoran, cyraneczka, łabędź niemy, dzięcioł duży, trzcinniczek, czapla siwa, czajka, łabędź krzykliwy, rybitwa rzeczna, biegus zmienny, piskliwiec, łyska, płaskonos.
 
 
23.07.2019

21.07.2019
Kolejny wyjazd z cyklu "Rowerem i pieszo przez Parki Narodowe i Krajobrazowe". Tym razem udaliśmy się do Puszczy Augustowskiej: Rygol (parking nad Czarną Hańczą) - Śluza Sosnówek - Śluza Tartak - Śluza Kudrynki - Kilemin - Rygol (ponad 21km). Start i meta wyprawy zlokalizowane w miejscu, gdzie od Czarnej Hańczy oddziela się rzeka Szlamica. Na trasie znajduje się do pokonania szereg budowli hydrotechnicznych: dwa mosty i jaz na rzece Szlamicy, most na Czarnej Hańczy, zabytkowe śluzy na Kanale Augustowskim: Sosnówek, Tartak i Kudrynki. Prowadzący grupę pieszą - Jarosław Wasilewski, grupe rowerową prowadził Adnrzej Salik. Organizatorzy: Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku, Ełckie Stowarzyszenie Ekologiczne i Nieformalne Towarzystwo Krajoznawstwa i Turystyki Aktywnej. Działanie współfinansowane z budżetu Miasta Ełku w ramach projektu "Rowerem i pieszo przez Parki Narodowe i Krajobrazowe cz.3"

Fot. NW Ełk: Katarzyna Świtaj, Danuta Grabiec

 

15.07.2019

13 lipca 2019 r. odbyły się warsztaty zielarskie pt. "Rośliny dla urody". Podczas spotkania omówionych zostało kilka wybranych gatunków roślin pod kątem ich wykorzystania w kosmetyce. Rozmawialiśmy również o ziołowej pielęgnacji włosów i o samodzielnym przygotowywaniu kosmetyków w domu. W czasie części warsztatowej wykonaliśmy proste naturalne kosmetyki, do których wykorzystaliśmy rośliny kwitnące w tym okresie:

- kwiatowe okłady na oczy

- gojące masło do ciała

- ziołowa płukanka do włosów

- ochronna pomadka do ust

- makowy żel do twarzy

- orzeźwiająca sól do kąpieli

W spotkaniu uczestniłyczo 19 osób.

 

PRZEPISY NA KOSMETYKI

Pages