Galerie

14.11.2018
W sobotę 10.11.2018 r. Klub Miłośników Ptaków oraz Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku zaprosiło uczestników na obserwacje ptaków na zbiorniki wodne w okolicach Ełku. Jesienią zbiorniki wodne stanowią miejsce odpoczynku i żerowania ptakow wodnych migrujących na zimowiska. Na jeziorach w okolicy Ełku w tym okresie regularnie widywane są różne gatunki rodem z północy, w tym nury, tracze i kaczki morskie. Z nadzieją na rzadsze, późnojesienne gatunki przeprowadziliśmy obserwacje dwóch największych jezior w pobliżu Ełku. Łaśmiady były lustrowane z miejscowości Sikory Juskie oraz z Piasków.
Selmęt Wielki przeglądaliśmy z plaży w Szeligach, z drogi w Buczkach (3 nury czarnoszyje i 2 perkozy rogate) oraz ze skarpy w Sędkach (tu kolejne 2 rogate i uhla).
Po powrocie do CEE chętni mogli spojrzeć jeszcze na Jezioro Ełckie i ucieszyć oczy mewą czarnogłową, zarówno w wersji dorosłej, jak i młodocianej.
 
Lista gatunkowa zamknęła się na 42 w pozycjach:
bogatka, czapla siwa, czeczotka, czernica, czyż, dzwoniec, gągoł, gil, grubodziób, kawka, kormoran, krakwa, kruk, krzyżówka, kszyk, kwiczoł, łabędź niemy, łyska, mewa białogłowa, mewa siwa, mewa srebrzysta, modraszka, myszołów, nur czarnoszyi, nurogęś, ogorzałka, perkoz dwuczuby, perkoz rogaty, płaskonos, raniuszek (głos), rożeniec, sierpówka, sikora uboga, sójka, sroka, strzyżyk, śmieszka, świstun, trznadel, uhla, wrona siwa, zięba.
 
W wyjeździe uczestniczyło 19 osób.
14.11.2018

W piątek 9.11.2018 gościem Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku był ornitolog Michał Polakowski, który  opowiedział, w jaki sposób efektywnie planować obserwacje ptaków, na jakiej podstawie i w jaki sposób można przewidywać i spodziewać się różnych gatunków oraz kiedy i gdzie ich szukać. To spotkanie było swego rodzaju wprowadzeniem do obserwacji terenowych zapalnowanych na sobotę. Ten sam ornitolog poprowadził wtedy wycieczkę na zbiorniki wodne w sąsiedztwie Ełku.  Na jeziorach w okolicy Ełku w tym okresie regularnie widywane są różne gatunki rodem z północy, w tym nury, tracze i kaczki morskie. W spotkaniu uczestniczyło 17 osób.

13.11.2018

IV Marsz Niepodległości, czyli obchody 100 lat Niepodległej z Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku, Towarzystwem Krajoznawstwa i Turystyki Aktywnej, Ełckim Stowarzyszeniem Ekologicznym oraz Muzeum Michała Kajki w Ogródku.

Tegoroczny marsz rozpoczęliśmy od zrobienia pamiątkowej fotografii na tle muralu upamiętniającego 100 rocznicę odzyskania niepodległości. Następnie, przystrojeni w barwy biało – czerwone, wyruszyliśmy w podróż w czasie – śladami Michała Kayki – mazurskiego poety ludowego, działacza mazurskiego, bojownika na rzecz polskości Mazur.
W drodze do Ogródka zatrzymaliśmy się przy Kościele p.w. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Klusach, w budowie którego pomagał prawdopodobnie Michał Kayka - z zawodu m.in. murarz i cieśla. Obecnie istniejący budynek świątyni powstał w 1884r. Rok wcześniej Kayka w Klusach wziął ślub z Wilhelminą Karasiówną.
W Ogródku – miejscowości, w której poeta spędził większość swojego życia, zostawiliśmy autobus i udaliśmy się pieszo do Skomacka Wielkiego – wsi, w której M. Kayka urodził się 27 września 1858r. oraz pobierał nauki w szkole elementarnej. 
Podczas tegorocznego Marszu Niepodległości zachwycaliśmy się mazurską zabudową oraz piękną, niepowtarzalną przyrodą, którą bardzo kochał Michał Kayka i chętnie opisywał w swojej poezji. W drodze do Skomacka wysłuchaliśmy kilku jego wierszy, w których opisywał łąki, lasy,… jesienią. O godz. 12.00, we wsi Skomack Wielki Osada, wspólnie zaśpiewaliśmy „Mazurek Dąbrowskiego”. W drodze do Ogródka poznaliśmy natomiast wiersze, które Kayka napisał dotknięty nieszczęśliwym losem swoich rodaków (Mazurów). Opisywał w nich dole i niedole swoich braci. Zależało mu na tym, aby uwiecznić w nich pamięć „dawnych swobodnych czasów” – czasów, gdy j. polski nie był zakazany.
W Ogródku odwiedziliśmy miejsce wiecznego spoczynku poety i jego żony Wilhelminy. Zapaliliśmy światełka pamięci im oraz innym Mazurom. Wysłuchaliśmy też wiersza „Tęskność za ojczystą mową” – jego pierwsza zwrotka znajduje się na pomniku państwa Kayka.
Po marszu w Muzeum Michała Kajki w Ogródku przywitał nas pan kierownik Sławomir Szymankiewicz. Szybko zrobiliśmy sobie coś ciepłego do wypicia i przygotowaliśmy poczęstunek w formie szwedzkiego stołu, aby móc uczestniczyć we wspólnym śpiewie pieśni patriotycznych. W tym roku akompaniowali nam panowie Jacek Merchelski (gitara) i Zbigniew Ostrowski (ukulele). Na zakończenie wysłuchaliśmy bardzo ciekawego wykładu p. Sławomira Szymankiewicza o Mazurach, ich losach, tradycji, a także o Michale Kayka. Mieliśmy wiele pytań, dlatego nasza wizyta w Ogródku trochę się przedłużyła.

Marsz zabezpieczali członkowie Towarzystwa Krajoznawstwa i Turystyki Aktywnej funkcjonującego przy CEE w Ełku:
- Alicja Tracichleb-Salik (prowadząca, fotograf),
- Joanna Mackiewicz (zabezpieczenie medyczne, fotograf),
- Przemysław Łojewski ("skarbnica" wiedzy krajoznawczo-przyrodniczej),
- Andrzej Salik (zamek, fotograf).

Każdy uczestnik Marszu Niepodległości otrzymał okolicznościowe prezenty od Prezydenta Miasta Ełku pana Tomasza Andrukiewicza. 
Wydarzenie zostało dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

Fot. Andrzej Salik, Zbigniew Ostrowski, Alicja Tracichleb - Salik, Joanna Mackiewicz, Emilia Soliwoda.

Seiten