Galerie

19.03.2024
W sobotę, 16-go marca odbył się wyjazd na obserwacje ptaków wokół Selmętu Wielkiego. Wiosna atakuje, pogoda całkiem przyjemna, widoki także. Wody w porównaniu do objazdu w lutym zauważalnie mniej, choć nadal utrzymują się wysokie stany. Obserwacja dnia, a być może sezonu - polowanie bielika na gęś. O tyle skuteczne, że gęś została pozbawiona lotności, choć wciąż była przy życiu. Błyskawicznie i znikąd pojawiły się krukowate, do tego ruch w pobliżu i bielik ze zdobyczy zrezygnował.
 
Lista gatunków:
bernikla białolica, bielik, bogatka, czajka, czapla biała, czyż, czernica, dzięcioł duży, gawron, gągoł, gęgawa, gęś białoczelna, gęś tundrowa, grzywacz, kawka, kormoran, krakwa, kruk, krzyżówka, kwiczoł, lerka, łabędź niemy, łyska, mazurek, mewa siwa, mewa srebrzysta sl, myszołów, perkoz dwuczuby, skowronek, sójka, sroka, szpak, śmieszka, świstun, trznadel, wrona siwa, wróbel, żuraw.
Głosy bąka, kowalika i śpiewaka.
 
Relację fotograficzną wykonali: Andrzej Brzeziński oraz Józef Trębacz.
27.02.2024
Podsumowanie sobotniego wyjazdu na obserwacje ptaków wokół Jeziora Selmęt Wielki: 12 osób, 3,5 godziny, 28 gatunków. 
Wyraźne przedwiośnie. 6-7 stopni, pochmurno, na szczęście bez większych opadów deszczu.
Wszędzie mnóstwo wody - rozlewiska na polach, pozalewane brzegi, plaże i pomosty, niektóre miejsca od lat nie wyglądały tak jak obecnie.
Lista gatunków:
bielik, bogatka, czajka, dzwoniec, gawron, gągoł, gęś białoczelna, gęś tundrowa, kawka, kormoran, kruk, krzyżówka, łabędź krzykliwy, łabędź niemy, mazurek, mewa srebrzysta, modraszka, myszołów, nurogęś, sierpówka, sikora uboga, skowronek, sójka, sroka, śmieszka, trznadel, wrona siwa, żuraw.
 
21.02.2024

16 lutego 2024 odbyła się prezentacja pt. "Starzenie się w zwierząt". Nie wszystkie organizmy na naszej planecie się starzeją. Mało tego, mamy takie, które są nieśmiertelne! Mogłyby żyć wiecznie, gdyż nigdy się nie starzeją, a przynajmniej teoretycznie, bo zabijają je inne rzeczy, jak drapieżniki czy zmiany środowiska. Około połowa gatunków zwierząt na Ziemi się nie starzeje, albo dzieje się to u nich bardzo wolno. Naukowcy uważają, ze to był pierwotny stan pierwszych organizmów. Ale z czasem zaczęło się to zmieniać i ludzie trafili do tej drugiej połowy. O tym jakie gatunki zwierząt żyją najdłużej, dlaczego ludzie się starzeją i czy możliwe jest zatrzymanie tego procesu opowiedział Adam Zbyryt, naukowiec i popularyzator nauki. W spotkaniu uczestniczyło 25 osób.

Seiten